V rámci tohoto článku se podíváme na trochu odbornější technologie, které většina z nás nikdy nepoužívala. Jedná se o technologie užívané geology, staviteli, ekology a dalšími odborníky ke stanovení vlastností nejen půdy, ale i vodních objektů.
Velice často přitom mohou být podobné výsledky měření použity společně, protože mohou být důležité pro správu konkrétního pozemku nebo další běžné účely.
Vlhkost v půdě je důležitý parametr
Je jedno, jestli se staráte o stavební práce, hledáte hospodářský pozemek nebo realizujete sériové měření pro katastr. Samotná vlhkost půdy je jeden z parametrů, které mohou být naprosto klíčové a extrémně důležité pro víceméně jakékoliv pozemky. Mezi těmito parametry přitom lyzimetr najde vždy ty nejpřesnější hodnoty. Jeho úkolem je měřit zavodnění půdy v určitých oblastech a hloubkách. Můžeme tak objevit zdroje povrchové i spodní vody, případně vyloučit některé části pozemku pro stavební práce.
Chemické stanovení složení půdy
Samotné složení půdy je velice důležité z mnoha důvodů. Na první místo se asi řadí právě pozemky určené pro pěstování a chov, ale můžeme se starat také o složení pozemku pro klasické stavební účely. Důvodem totiž není jenom to, že analýza půdy dokáže najít chemikálie a znečištění, ale mimo toho analyzuje také složení půdy jako takové. To znamená, jaké typy minerálů a hornin může místní půda obsahovat. To vše dohromady s jejich frakcí může rozhodovat hlavně o tom, jaké typy staveb jsou do daného místa vhodné a jaké problémy při stavbě by se mohly objevit.
Když je nutné se podívat do hloubky
Ve stavebním průmyslu je často potřeba zjistit složení podloží. Nemusí přitom jít pouze o drobné přístrojů do ruky, ale může jít o rozsáhlé a poměrně složité a náročné stroje na údržbu i provoz. Typickým příkladem je vrtná souprava. Vrtné soupravy slouží k jednoduchému vzorkování a testování půdy pomocí analytických válečků. Zkušený geolog pak na základě složení, frakce a dalších parametrů vzorku dokáže určit celou řadu ukrytých ale klíčových vlastností.